Z dniem 1 września 2017 r. pani pedagog zajmuje się sprawami dotyczącymi uczniów klas gimnazjalnych oraz kl. VII szkoły podstawowej.

mgr Anna Hryciuk

 

Potrzebujesz rady?
Szukasz pomocy?
Zagubiłeś się w natłoku spraw?
Stawiasz sobie pytania, na które nie znasz jeszcze odpowiedzi?


Zapraszam do siebie! Razem stawimy czoła znakom zapytania :-)

Godziny pracy pedagoga szkolnego:

poniedziałek          7.30-13.30
wtorek                 8.00-13.30
środa                   8.00-13.00
czwartek              8.45-13.45
piątek                  8.00-14.30
zajęcia korekcyjno-kompensacyjne:

OŚRODKI I INSTYTUCJE ŚWIADCZĄCE

POMOC DZIECKU I RODZINIE

1. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinieul. Brzeska 41 Biała Podlaska tel. 83 343 29 82

2. Środowiskowy Punkt Konsultacyjny ( przyjmują w nim: kurator sadowy, specjalista psychoterapii uzależnień, asystent sędziego, psycholog, pedagog, doradca zawodowy) ul. Leszczynowa 16 Biała Podlaska tel. 83 411 57

3. Punkt Konsultacyjno- Interwencyjny dla Osób z Problemem Alkoholowym i Ich Rodzin oraz osób Uwikłanych w Przemoc w rodzinie prowadzony przez Stowarzyszenie Klub Abstynenta „ Krokus” (poradnictwo prawne, psychologiczne) ul. Stacyjna 6 Biała Podlaska tel. 83 344 47 32

4. Poradnia prowadzona przez Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych „Powrót z U” ul. Stacyjna 6 Biała Podlaska tel. 83 342 21 98

5. Powiatowa Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna ul.  Warszawska 12 c Biała Podlaska tel. 83 343 31 23

6. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Konstantynowie

7. Ogólnopolski telefon zaufania narkotyki-narkomania ( profesjonalna pomoc w zakresie informacji, porad, wsparcia psychologicznego dla osób uzależnionych od narkotyków, osób okazjonalnie używających narkotyków, rodziców, przyjaciół , nauczycieli i wszystkich zainteresowanych problemem narkomanii)

801 199 990 ( codziennie od 16 do 21)

8. Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Pon.- sob. 12.00 – 20.00 116 111 ( linii telefonicznej towarzyszy również strona www.116111, która umożliwia zadawanie pytań on-line)

9. Pomarańczowa linia ( program informacyjno-konsultacyjny dla rodziców dzieci pijących alkohol i zażywających narkotyki. Celem głównym programu jest wstępna konsultacja telefoniczna lub on- line i pomoc w dotarciu do specjalistycznych placówek zajmujących się tego typu problematyką) 801 140 068 ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. )

10. Telefon Zaufania ( pomoc dla rodziców, nauczycieli, którzy potrzebują pomocy w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającycm kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych, takich jak: agresja, przemoc w szkole, wykorzystywanie seksualne, uzależnienia, depresja, zaburzenia odżywiania itp.) 0800 100 100 ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. )

11. Telefon zaufania dla kobiet w ciąży i rodziny 085 732 22 22 Pon.-ptk. 15.00-17.00

12. Dziecięcy Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka ( 8.15-20.00) 800 12 12 12

13. Antydepresyjny Telefon Zaufania Centrum Itaka (poniedziałek, czwartek 17.00-20.00) 22 654 40 41

14. Telefon Fundacji ITAKA w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka ( telefon skierowany do młodzieży i dzieci, które uciekły z domu lub planują ucieczkę, które chciałyby porozmawiać o swoich problemach, potrzebują pomocy i wsparcia, nie wiedzą jak wrócić do domu. To również telefon dla rodziców, opiekunów, nauczycieli w sprawach zaginionego dziecka) 116 000 czynny całą dobę, 7 dni w tygodniu, pomoc bezpłatna)

15. Kryzysowy Telefon Zaufania Instytutu Psychologii zdrowia ( bezpłatna linia telefoniczna czynna codziennie od. 14.00 do 22.00; przeznaczona dla osób w kryzysie emocjonalnym, samotnym, cierpiącym z powodu depresji, bezsenności, chronicznego stresu, także dla rodziców potrzebujących wsparcia w procesie wychowawczym, osób niepełnosprawnych) 116 123

16. Telefon zaufania dla osób cierpiących z powodu uzależnień behawioralnych, np. uzależnionych od hazardu, internetu, seksu, jedzenia oraz dla osób zastanawiają się, czy mają problem z uzależnieniami behawioralnymi. Dla osób bliskich osobom uzależnionym – rodziny, przyjaciół, znajomych. 801 889 880 codziennie od 17.00-22.00

17. Policyjny Telefon Zaufania ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie ( wsparcie w sytuacji przemocy w rodzinie) 800 120 226 ( pon.-pt. 9.30-15.30)

18. Niebieska linia (ogólnopolskie pogotowie dla ofiar przemocy w rodzinie) 22 668 70 00 ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ) -pon.-pt. 12.00-18.00 sob.nd.10.00- 16.00

  

21 listopada Dniem Życzliwości

Jak powiedziała Matka Teresa z Kalkuty „ Życzliwe słowa przyjaciół mogą być krótkie i łatwe do wypowiedzenia, ale ich działanie jest naprawdę wielkie”.

Zachęcam wszystkich do bycia życzliwym nie tylko w tym jednym dniu w roku. Człowiek życzliwy, czyli miły, lubiący innych, pomocny, uśmiechnięty czerpie ze swojego zachowania same korzyści, ponieważ częściej doświadcza życzliwości ze strony innych ludzi. Uśmiechajmy się więc i bądźmy mili przez cały rok!


20 listopada Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

20 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Korzystając z okazji zachęcam wszystkich Rodziców do sprawdzenia się w teście przygotowanym przez twórców kampanii „ Kocham. Nie biję”. Zapewniam, że wyniki skłaniają do refleksji...

http://strefabezpiecznegorodzica.pl/test.html

Apel Twojego dziecka

 

* Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba sił z mojej strony.

* Nie bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuję – poczucia bezpieczeństwa.

* Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Tylko ty możesz pomóc mi zwalczyć zło, póki jest to jeszcze w ogóle możliwe.

* Nie rób ze mnie większego dziecka, niż jestem. To sprawia, że przyjmuje postawę głupio dorosłą.

* Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. O wiele bardziej przejmuję się tym, co mówisz, jeśli rozmawiamy w cztery oczy.

* Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych.

*  Nie wmawiaj mi, że błędy, które popełniam, są grzechem. To zagraża mojemu poczuciu wartości.

*  Nie przejmuj się za bardzo, gdy mówię, że cię nienawidzę. To nie ty jesteś moim wrogiem, lecz twoja miażdżąca przewaga !

*  Nie zwracaj zbytniej uwagi na moje drobne dolegliwości. Czasami wykorzystuję je, by przyciągnąć twoją uwagę.

*  Nie zrzędź. W przeciwnym razie muszę się przed tobą bronić i robię się głuchy.

*  Nie dawaj mi obietnic bez pokrycia. Czuję się przeraźliwie tłamszony, kiedy nic z tego wszystkiego nie wychodzi.

*  Nie zapominaj, że jeszcze trudno mi jest precyzyjnie wyrazić myśli. To dlatego nie zawsze się rozumiemy.

*  Nie sprawdzaj z uporem maniaka mojej uczciwości. Zbyt łatwo strach zmusza mnie do kłamstwa.

*  Nie bądź niekonsekwentny. To mnie ogłupia i wtedy tracę całą moją wiarę w ciebie.

*  Nie odtrącaj mnie, gdy dręczę cię pytaniami. Może się wkrótce okazać, że zamiast prosić cię o wyjaśnienia, poszukam ich gdzie indziej.

* Nie wmawiaj mi, że moje lęki są głupie. One po prostu są.

*  Nie rób z siebie nieskazitelnego ideału. Prawda na twój temat byłaby w przyszłości nie do zniesienia. Nie wyobrażaj sobie, iż przepraszając mnie stracisz autorytet. Za uczciwą grę umiem podziękować miłością, o jakiej nawet ci się nie śniło.

*  Nie zapominaj, że uwielbiam wszelkiego rodzaju eksperymenty. To po prostu mój sposób na życie, więc przymknij na to oczy.

*  Nie bądź ślepy i przyznaj, że ja też rosnę. Wiem, jak trudno dotrzymać mi kroku w tym galopie, ale zrób, co możesz, żeby nam się to udało.

* Nie bój się miłości. Nigdy.Przyjmuje leki, czy bierze?
W związku ze wzrostem zagrożeń związanych z nową formą narkotyzowania się, jaką jest zażywanie przez młodzież leków dostępnych bez recepty,zachęcam Rodziców do zapoznania się z materiałami przygotowanymi w ramach ogólnopolskiej kampanii " Przyjmuje leki czy bierze? Leki bez recepty- do leczenia, nie do brania" .
Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii , które przygotowało i zainaugurowało kampanię opracowało poradnik dla rodziców " O lekach, marihuanie i dopalaczach bez histerii". Stanowi on bogate źródło wiedzy, jest również pomocą w  kształtowaniu umiejętności wychowawczych.

Jak kochać i wymagać?
Zachęcam Rodziców do zapoznania się z poradnikiem " Jak kochać i wymagać". Zawiera on wiele cennych wskazówek dotyczących pracy z dzieckiem, stawiania granic, radzenia sobie z emocjami itp.
Poradnik powstał w oparciu o książkę Adele Faber i Elaine Mazlish " Jak mówić, zeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, zeby dzieci do nas mówiły". Polecamy również inne pozycje autorek- " Wyzwoleni rodzice, wyzwolone dzieci", " Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały. Jak słuchać, żeby z nami rozmawiały"


CYBERPRZEMOC- CO TO WŁAŚCIWIE JEST?

Cyberprzemoc, to przemoc z użyciem technologii informacyjnych  i komunikacyjnych, najczęściej Internetu oraz telefonów komórkowych.

Podstawowe formy cyberprzemocy to nękanie, straszenie, szantażowanie, publikowanie lub rozsyłanie ośmieszających, kompromitujących informacji, zdjęć, filmów, podszywanie się w sieci pod kogoś wbrew jego woli.

Do powyższych działań wykorzystywane są głównie: poczta elektroniczna, czaty, komunikatory, strony internetowe, blogi, serwisy społecznościowe, serwisy SMS i MMS.

FORMY CYBERPRZEMOCY

1.  Naruszenie wizerunku:

  • upublicznianie wizerunku, nazwiska, pseudonimu osoby bez zgody, wiedzy lub wbrew woli właściciela

2.  Naruszenie czci- zniesławienie, znieważenie:

  • umieszczenie wizerunku osoby w celu jej ośmieszenia, np. na stronie internetowej, blogu, rozsyłanie e-mailem lub przez telefon komórkowy
  • umieszczanie w Internecie, przesyłanie obrażających kogoś treści i opinii
  • tworzenie kompromitujących i ośmieszających stron internetowych, fikcyjnych kont  i profili

3. Włamania:

  • włamania na konto e-mailowe, profil w serwisie społecznościowym, bloga lub inne miejsce strzeżone hasłem
  • włamanie oraz wprowadzenie zmian typu-zmiana hasła, dokonanie zmian w treści czy wyglądzie strony, profilu, dodanie lub usunięcie zdjęć, niszczenie itp.

4. Groźby:

  • przesyłanie gróźb drogą e-mailową lub za pomocą innych narzędzi w celu zmuszenia do określonego działania

5. Nękanie:

  • wielokrotne wysyłanie komuś w Internecie lub przy użyciu telefonu komórkowego niechcianych lub uprzykrzających informacji, obrazów, linków itp., często z wykorzystaniem różnych form internetowej komunikacji naraz.
  • Wpisywanie bardzo dużej liczby niechcianych komentarzy pod zdjęciami lub wypowiedziami danej osoby w Internecie
  • Bardzo częste wysyłanie komuś e-maili, informacji itp., pomimo wyraźnej niezgody odbiorcy.

Jeżeli doświadczyłeś cyberprzemocy, pamiętaj, że nie jesteś sam, są osoby, które mogą Ci pomóc.

 

Jeżeli spotkałeś się z którąś z form cyberprzemocy

- powiedz o tym zaufanej osobie dorosłej- z jej pomocą będzie Ci łatwiej poradzić sobie z tą sytuacją

- postaraj się nie kontaktować ze sprawcą cyberprzemocy i nie odpowiadać na jego zaczepki.

- zachowaj wszystkie dowody cyberprzemocy- nie kasuj smsów, e-maili, rozmów na czatach, komentarzy

-  jeżeli ktoś dokucza Ci na jakiejś stronie WWW, zrób jej screen (Prt Sc) i wklej w dowolny program tekstowy lub graficzny. Pamiętaj , aby zapisać plik.

- więcej informacji zdobędziesz pod bezpłatnym numerem 800 100 100 oraz na stronie helpline.org.pl ( możesz tez wysłać maila na adres  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Dla rodziców

Rodzicu, pamiętaj! Cyberprzemoc może przytrafić się każdemu, nawet Twojemu dziecku.

Dziecko, które doświadczyło cyberprzemocy czesto czuje się winne, wstydzi się tego, co mu sie przytrafiło, omawia chodzenia do szkoły, zamyka się w sobie, nie potrafi poradzić sobie z sytuacją , w której się znalazło i towrzyszącymi emocjami. Potrzebuje pomocy ze strony dorosłych.

Co możesz zrobić?

* porozmawiaj z dzieckiem i dowiedz się, co się dzieje. Postaraj się zdobyć jak najwięcej informacji na temat problemu, tego kim jest sprawca. Zastanówcie się razem, co można zrobić w tej sytuacji. Moze potrzebna będzie pomoc psychologa?

* skontaktuj się z profesjonalistami- psychologiem, prawnikiem. Informacji udzielą również konsultanci Helpline.org.pl ( 0 800 100 100 )

* zabezpiecz dowody cyberprzemocy- nie usuwaj wiadomości, zdjęć, smsów itp.

* skontaktuj się ze szkołą. Wspólnie z pedagogiem, dyrektorem, wychowawcą spróbujcie ustalić możliwości działania

na podstawie informacji ze stron www.dzieckowsieci.plwww.helpline.org.pl

Poprawiony ( poniedziałek, 18 września 2017 11:49 )